Tap Tap to Zoom
ATN ThOR Thermal Imaging Weapon Sight Series at OpticsPlanet.com
00:31
ATN New Thermal Imaging & Night Vision - ThOR, OTIS Rifle Scopes & Monoculars SHOT Show 2015
08:56
ATN ThOR Enhanced Thermal Sight - OpticsPlanet.com Product in Focus
03:00
Product Discontinued by Manufacturer
ATN ThOR 320 4.5x Fast Thermal Imaging Weapon Sight has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Imaging, Rifle Scopes & Accessories, Thermal Imaging Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN ThOR 320 4.5x Fast Thermal Imaging Weapon Sight
The ATN ThOR 320 4.5x Thermal Tactical Sight is an advanced thermal optic designed for use by law enforcement professionals and the military, equipped with state of the art imaging features and an intuitive digital interface. These powerful ATN ThOR 320 4.5x Thermal Imaging Sights are completely digital, with no springs or screws to create a loss of zero. The 800 x 600 OLED color display combines with the fast, 30hz frame rate to give you impeccable night and thermal vision that completely disregards darkness, camouflage, and even fog to bring you real-time intel in high definition. Since the display of the Advanced Technologies Network ThOR 320 4.5x 30hz Thermal Imaging Scope is in full color, you can select four different reticle shapes in black, green, white, or red for a high contrast aiming point. In addition, these thermal imaging devices let you adjust polarity with a single button press; all these settings are controlled by the intuitive digital menu, which also controls windage and elevation for the ATN ThOR 320 800x600 OLED Digital Thermal Imaging Sight.![]()
The Advanced Technology Network ThOR 320 Digital 4.5x Thermal Weapon Sight packs a powerful 4.5x optical E-zoom function that is ideal for night hunting and surveillance under the cover of darkness. ATN has made the ThOR 320 incredibly responsive and efficient: the device can boot up in approximately five seconds, and it can run for up to eight hours on three 3v CR123A batteries. Compact and lightweight (less than a kilogram, even with batteries installed), the ATN ThOR thermal sight is completely waterproof and made with mil-spec lenses for rugged durability. The ATN ThOR 320 4.5x Thermal Imaging Device works equally well as a handheld thermal sight and as a weapon-mounted thermal scope, and it comes with a Picatinny quick release mount for secure mounting to a variety of firearms and accessories. A professional-grade digital thermal device that's always accurate and always bright, the ATN ThOR 320 Digital OLED 4.5x Thermal Sight w/ Picatinny Mount gives you the advanced technology that ATN is known for in a compact but tough package.
Specifications for ATN ThOR 320 Mil-Spec Thermal Weapon Sight:
| Frame Rate: | 30hz |
| Magnification: | 4.5x |
| Objective Focal Length: | 50mm |
| Field of View: | 6° x 4.7° |
| Exit Pupil: | 14mm |
| Eye Relief: | 28mm |
| Detector Type: | Uncooled Microbolometer |
| Spectral Response: | 7-14 μm |
| Resolution: | 320 x 240 |
| Human Detection Range: | 1300 m |
| Output Format: | Analog PAL / NTSC |
| Display: | Color OLED |
| Display Format: | SVGA, 800x600 |
| Brightness Adjustment: | Manual |
| Contrast Adjustment: | Automatic |
| Batteries: | 3x 3v CR123A |
| Battery Life: | 8 hours |
| Waterproof: | Yes |
| Length: | 203mm |
| Weight: | 0.85 kg w/ batteries |
| Diopter Range: | +2° to -6° |
Features of Advanced Technologies Network ThOR 320 Digital Color Handheld Thermal Scope:
- State of the art thermal imaging sight by Advanced Technologies Network (ATN)
- Compact and lightweight build
- Digital thermal imaging
- No springs or screws to throw off zero
- Fast 30hz frame rate allows you to keep track of the action
- 800x600 OLED color display helps you see all the details
- Rugged design with mil-spec optics
- Intuitive digital menu controls brightness, reticle options, windage and elevation adjustment, and more
- Vanadium oxide (VOx) Microbolometer uncooled
- Change polarity and color with a single button: swaps between black on white, white on black, and five different color settings
- 4.5x E-zoom gives you a complete picture of your surroundings
- Four different reticles with your choice of black, green, red, or white color
- Integrated SVGA video output
- Runs for up to 8 hours on three (3) CR123A batteries
- Comes with a mil-spec 1913 Picatinny quick release mount
- Comes with a lens tissue, warranty card, batteries, and instruction manual
- Backed by the ATN one-year warranty
Package Contents:
- ATN ThOR 320 4.5x Thermal Imaging Weapon Sight
- Lens tissue
- Picatinny 1913 quick release mount
- Warranty card
- 3x CR123A batteries
- Instruction manual
Related Products to ATN ThOR 320 4.5x Fast Thermal Imaging Weapon Sight
ATN ThOR 320 4.5x Fast Thermal Imaging Weapon Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN Thor 320 4.5x50mm Thermal Imaging Rifle Scope, 336x256, 30Hz, 17 Micron, TIWSMT324B , MPN: TIWSMT324B , UPC: 658175905448 , Code: AT-THR-TIWSMT324B