Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN Thor336 9-36x Thermal Weapon Sight - 336x256, 100mm, 60Hz, 17 micron has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Imaging, Thermal Imaging Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN Thor336 9-36x Thermal Weapon Sight - 336x256, 100mm, 60Hz, 17 micron
Ideal for any situation in which a high quality night vision scope is the key to success, the ATN ThOR336 9-3x Digital Thermal Image Rifle Scope TIWSMT339A is a great way to make sure you can see everything. This outstanding Thermal Sight from the professionals at ATN is lightweight and small enough to fit in the palm of your hand, yet it is extremely rugged and durable. The entire system is built , utilizing Mil-Spec Lenses that make the ATN ThOR336 Thermal Weapon Sight worthy for most any mission, operation, or outdoor activity. Each system features a digital menu that gives you a variety of options and adjustments allowing you to customize your system. With the ATN ThOR 336 60Hz Thermal Scope you can select a number of reticle options as well as choose a reticle color best suited for your specific application. No more black reticles on a black and white screen - ThOR features a color OLED display giving you a sharp color reticle every time. Or switch to full color mode and overlay it with either a black, red, blue, white or black reticle depending on the conditions and the environment. Ever have problems with a scope not being able to hold zero? The ThOR has no screws or springs that can create targeting errors. With all digital controls, the ThOR will NEVER allow your reticle to move off base. The ATN ThOR Thermal Weapon Scope provides provide amazing image quality through total darkness, fog, or smoke. Darkness, camouflage or bright lights will not affect the sensitivity of these units. All units have feature E-Zoom to expand your optical magnification. This ATN Thermal Sight is great for nighttime hunting, force protection, border patrol, police SWAT and special operations. And they feature a video-out connection and cable which will let you capture your nighttime operation on video. For an impressive way to make sure you are using one of the best digital thermal sights the shooting industry has to offer, choose the ATN ThOR-336 9-36x 60Hz Thermal Gun Scope.![]()
Specifications for ATN Thor336 Heat Seeking Weapon Scope:
| Sensor (microbolometer): | 336x256 px |
| Type: | Uncooled |
| Material: | Vanadium oxide (VOx) |
| Image Size (output resolution): | 800x600 px |
| Frame rate: | 60 Hz |
| Video output: | Yes |
| Display: | Color OLED matrix, SVGA< 800x600, Color background + color reticules Color background + color reticules |
| Thermal Sensitivity: | <50 mK |
| Spectral Response: | 7-14 μm |
| Lens System: | 100 mm |
| Field of View (H x V): | 3°x2.4° |
| Eye Relief: | 28-65 mm |
| Optical Magnification: | 9X |
| E-Zoom: | 18X, 36X |
| Distance of the human detection: | 2500 m |
| Distance of the human recognition: | 1100 m |
| Distance of the human identification: | 600 m |
| Distance of the vehicle detection: | 5000 m |
| Distance of the vehicle recognition: | 2200 m |
| Distance of the vehicle identification: | 1400 m |
| Reticle Color: | Red, Green, Blue, White & Black |
| Brightness adjustment: | Manual |
| Sharpness adjustment: | Automatic |
| Start up time: | <3 sec |
| Polarity control: | White hot / Black hot / Multiple Color Modes |
| Environmental Rating: | Waterproof / Dustproof |
| Battery type: | 3 x CR123A battery type |
| Battery Life: | 8+ hrs |
| Mounting bracket: | MIL-STD 1913 Picatinny (Quick) |
| Output computer set up: | Yes |
| Low Battery Indicator: | Yes |
| Iconology: | Quick access, Icon driven feature controls |
| Dimensions(without bracket): | 10.3" x 3.7" x 2.87" / 262 x 94 x 73 mm |
| Weight, grams: | 3.1 lb /1.4 kg |
| Warranty: | 3 year standard/10 year sensor |
Features of ATN Thermal Imager - ThOR336:
- 3 year standard/10 year sensor warranty
- Multiple Color Modes
- 5 different reticles with choice of reticle color
- 9x magnification
- Light and compact design
- Waterproof
- MIL-STD 1913 Picatinny (Quick)
Package Contents:
- ATN ThOR336 9-3x Digital Thermal Image Rifle Scope TIWSMT339A
Thermal Monocular Accessories






























Related Products to ATN Thor336 9-36x Thermal Weapon Sight - 336x256, 100mm, 60Hz, 17 micron
ATN Thor336 9-36x Thermal Weapon Sight - 336x256, 100mm, 60Hz, 17 micron Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN Thor336-9-36x, 336x256, 100mm, 60Hz, 17 micron Thermal Weapon Sight TIWSMT339A , MPN: TIWSMT339A , UPC: 658175905677 , Code: AT-THM-TIWSMT339A




























