Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Magnification:
- 9 x
- Objective Lens Diameter:
- 100 mm
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: AT-THR-TIWSMT329A
MPN: TIWSMT329A
UPC: 658175905592
Product Info for ATN Thor320 Heat Seeking Gun Sight - 9x, 320x240, 100mm, 60Hz, 17 micron
The ATN ThOR320 Digital Heat Seeking Rifle Scope - 9x, 60Hz TIWSMT329A has been designed to offer you the amazing heat seeking abilities of larger devices, in a small package that fits right on top of your rifle. This Thermal Scope from ATN features a digital menu that gives you a variety of options and adjustments allowing you to customize your system. You can select a number of reticle options as well as choose a reticle color best suited for your specific application. No more black reticles on a black and white screen - ThOR features a color OLED display giving you a sharp color reticle every time. Or switch to full color mode and overlay it with either a black, red, blue, white or black reticle depending on the conditions and the environment. With all digital controls, the ATN Thor 320 Thermal Image Rifle Scope will NEVER allow your reticle to move off base. This ATN Thermal Scope provides amazing image quality through total darkness, fog, or smoke. Darkness, camouflage or bright lights will not affect the sensitivity of these units. The ATN Thor 320 Digital Heat Seeking Rifle Scope feature E-Zoom to expand your optical magnification. They're Ideal for nighttime hunting, force protection, border patrol, police SWAT and special operations. And they feature a video-out connection and cable which will let you capture your nighttime operation on video.![]()
Specifications for ATN Thor320 9x Thermal Weapon Sight - 60Hz:
| Sensor (microbolometer): | 320x240 |
| Type: | Uncooled |
| Material: | Vanadium oxide (VOx) |
| Image Size (output resolution): | 800x600 |
| Frame rate: | 60 Hz |
| Video output: | Digital NTSC / PAL |
| Display: | Color OLED matrix, SVGA< 800x600; Color background + color reticles |
| Thermal Sensitivity, mK: | <50mK |
| Spectral Response, um: | 7-14 |
| Focal length of the lens: | 100 |
| Field of View (H x V), deg: | 3 x 2.4 |
| Eye Relief, mm: | 28 |
| Optical Magnification: | 9X |
| E-Zoom: | 18x, 36x |
| Diameter of exit pupil, mm: | 14 |
| Distance of the human detection, m (w/o zoom): | 2500 m |
| Distance of the human recognition, m: | 1100 m |
| Reticle Color: | Red, Green, Blue, White & Black |
| Brightness adjustment: | Manual |
| Sharpness adjustment: | Automatic |
| Polarity control: | White hot / Black hot / Multiple Color Modes |
| Start up time, sec: | <3 |
| Waterproof: | Waterproof / Dustproof |
| Battery type: | 3 x CR123A battery type |
| Weight, grams: | 1417 |
| Battery Life, h: | 8+ |
| Dimensions (L x W x H),mm (without bracket): | 262x94x73 |
| Mounting bracket: | MIL-STD 1913 Picatinny (Quick) |
| Output computer set up: | Yes |
| Video output: | Yes |
| Low Battery Indicator: | Yes |
| Iconology: | Quick access, Icon driven feature controls |
| Housing: | Aircraft Aluminum 6061 T6 w/ class III hard anodized coating |
| Objective lens: | Janus, full MIL SPEC, DLC (Diamond Like Carbon) coating |
Features of ATN ThOR Thermal 9x Gun Sight:
- Compact & lightweight design
- Digital imaging
- Enhanced Imaging (60hz)
- 800 x 600 OLE D color display
- Rugged design with mil. spec optics
- Menu functions include reticle type & color selection; windage & elevation adjustment
- Digital brightness control
- Vanadium oxide (VOx) Microbolometer Uncooled
- Polarity single button modes: black on white, white on black, 5 different color settings
- E-zoom
- 5 different reticles with choice of reticle color: red, green, blue, black, or white
- Reticle will Automatically Adjust its position when using E-Zoom (Note: Most thermal scopes allow the user to use the scope for observation only, in E-Zoom due to the lack of this feature.)
- Video output with RCA cable
- Diopter range: +2° to -6°
- Eye relief: 28mm
- MIL -STD-1913 (Picatinny Rail) Quick Release Mount
- Up to 8 hours operation with three lithium batteries
- One-year warranty
Package Contents:
- ATN ThOR320 Digital Heat Seeking Rifle Scope - 9x, 60Hz TIWSMT329A
Related Products to ATN Thor320 Heat Seeking Gun Sight - 9x, 320x240, 100mm, 60Hz, 17 micron
ATN Thor320 Heat Seeking Gun Sight - 9x, 320x240, 100mm, 60Hz, 17 micron Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN Thor 320 9x100mm Thermal Imaging Rifle Scope, 336x256, 60Hz, 17 Micron, TIWSMT329A , MPN: TIWSMT329A , UPC: 658175905592 , Code: AT-THR-TIWSMT329A