Tap Tap to Zoom
Benchmade AFO II Push Button Tanto Knife w/ 8.51" Overall Length has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives, Automatic Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Benchmade AFO II Push Button Tanto Folding Knife combines the traditional Japanese Tanto blade shape with a thoroughly modern, high-speed deployment and locking system that responds with the touch of a button. Featuring a strong 154CM stainless steel blade in the Tanto design, this Benchmade knife is excellent at slicing, dicing, cutting, and other tactical and civilian knife tasks. The Bench Made AFO 2 Auto Open Tanto Knife features the patented Benchmade push-button automatic opening system with an integrated safety, which is now 30% stronger than the previous version, allowing you to open and close the blade easily without worrying about accidental deployment in your pocket. The handle of the knife is made from 6061-T6 machined aluminum and is outfitted with an over-sized finger guard, an open backspacer for easier maintenance, a reversible steel pocket clip, and a rear glass breaker. The knife also comes with a ballistic nylon knife sheath, equipped with a malice clip for secure attachment to a vest or tactical equipment. Get a responsive, effective folding tactical knife with the Bench-Made AFOII 154CM Steel Tanto Folder Knife.![]()
| Knife Type: | Folding |
| Blade Length: | 3.56" |
| Blade Thickness: | 0.125" |
| Blade Material: | 154CM stainless steel |
| Blade Hardness: | 58-61 HRC |
| Blade Type: | Tanto |
| Weight: | 5.8 oz |
| Locking Mechanism: | Push-button auto w/ integrated safety |
| Overall Length: | 8.51" |
| Closed Length: | 4.95" |
| Handle Material: | 6061-T6 aluminum |
| Handle Finish: | Black |
| made in specialized factories: | Yes |