Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade Auto APB Folding Knife has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives, Automatic Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade Auto APB Folding Knife
With the push of a button, you're ready for any tactical mission or outdoor task with the Benchmade Auto APB Folder. Completely ambidextrous with a dual sided Auto APB button, these Automatic Folding Knives from the experts at Benchmade can get anyone out of a pinch even when their dominant hand isn't free. A deep carry, tip-up pocket clip keeps the Benchmade Automatic APB Folding Knife secure while not in use, and the 154CM stainless steel construction ensures that you always have the upper hand when your task calls for a sharp, powerful blade. With an additional carbide glass breaker for emergencies, you're prepared to take on the world equipped with the Benchmade Auto APB Fold Knife.![]()
Specifications for Benchmade Automatic APB Knife:
| Blade Length: | 3.52" |
| Blade Thickness: | 0.124" |
| Handle Thickness: | 0.630" |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-61HRC |
| Blade Style: | Drop-Point |
| Weight: | 6.28oz. |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Black, Reversible |
| Lock Mechanism: | Auto APB |
| Overall Length: | 8.64" |
| Closed Length: | 5.12" |
| Class: | Black |
Features of Benchmade Auto APB Ambi Folding Knife:
- Ambidextrous performance
- Carbide glass breaker
- Reversible deep carry pocket clip
- Push Button Automatic
Package Contents:
- Benchmade Auto APB Ambidextrous Folding Knife
Related Products to Benchmade Auto APB Folding Knife
Benchmade Auto APB Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Auto APB Folding Knife with ComboEdge Satin Silver Blade 6800S , MPN: 6800S , UPC: 610953144609 , Code: 79-KN3-AAPB-6800S
- Benchmade Auto APB Folding Knife with Plain Edge Satin Silver Blade 6800 , MPN: 6800 , UPC: 610953144593 , Code: 79-KN3-AAPB-6800
- Benchmade Auto APB Folding Knife with Plain Edge Black Coated Blade 6800BK , MPN: 6800BK , UPC: 610953144616 , Code: 79-KN3-AAPB-6800BK
- Benchmade Auto APB Folding Knife with ComboEdge Black Coated Blade 6800SBK , MPN: 6800SBK , UPC: 610953144623 , Code: 79-KN3-AAPB-6800SBK



























































