Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for Benchmade Cutlery Chef 8.04in Kitchen Knife
For the first time ever, Benchmades full-size chef knife steps out on its own - now available as a stand-alone blade. Designed to slice, chop, dice, and crush with confidence, it features a CPM-154 SelectEdge blade with a new false edge grind, a durable DLC finish, and an OD Green G10 handle with black bolster. An all-new folded and riveted Boltaron blade guard adds protection for carry and storage.![]()
Specifications for Benchmade Cutlery Chef 8.04in Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 8.04 in |
| Overall Length: | 13.02 in |
| Blade Material: | CPM-154 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Weight: | 7.37 oz |
Package Contents:
- Benchmade Cutlery Chef 8.04in Fixed Blade Knife
Benchmade Cutlery Chef 8.04in Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Cutlery Chef 8.04in Kitchen Knife, OD Green G10, 4025BK-01 , MPN: 4025BK-01 , UPC: 610953214869 , Code: 79-KN4-SHTO3-4025BK-01
- Benchmade Cutlery Chef 8.04in Kitchen Knife, Maple Valley Richlite G10, 4025-02 , MPN: 4025-02 , UPC: 610953214876 , Code: 79-KN4-SHTO3-4025-02