Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Lowden 2.79in Folding Knife
Sleek, modern, and fast. Inspired by the symmetry and circular pommel of traditional daggers, we're driving into flippers once again with a compact and fidgety new addition in the 491 Lowden. Featuring AXIS Lock flipper mechanism for a smooth, snappy deployment, the 491 wields an M390 spear-point blade built for a fine, long-lasting edge. Outfitted with lightweight, milled Crater Blue anodized aluminum handle scales which offer a palm-filling grip, along with a new deep-carry pocket clip and FDE accents, the Lowden is an ultra-modern flipper built for performance and style.![]()
Specifications for Benchmade Lowden 2.79in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.79 in |
| Closed Length: | 4.05 in |
| Blade Material: | M390 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 6.81 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | AXIS |
| Weight: | 2.79 oz |
| Opening Method: | AXIS |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Lowden 2.79in Folding Knife
Benchmade Lowden 2.79in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Lowden Folding Knife, 2.79in, M390 Stainless Steel, Spear Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Crater Blue Handle, 491 , MPN: 491 , UPC: 610953213510 , Code: 79-KN-BL2FK79-491
- Benchmade Lowden Folding Knife, 2.79in, M390 Stainless Steel, Spear-Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Phoenix Red Handle, 491GY-01 , MPN: 491GY-01 , UPC: 610953213527 , Code: 79-KN-BL2FK79-491GY-01