Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Mini Narrows 2.98in Folding Knife
Engineered with the same ultra-thin and mega-strong titanium frame as its full-size counterpart, the 743 Mini Narrows takes refined minimalist carry to the next level. Featuring Benchmade’s smooth Torsion Spring AXIS lock, a sub-three-inch CPM-20CV stainless steel blade with excellent edge retention and superior corrosion resistance, rigid titanium handle scales for small hands, secret pockets, or pure personal preference, and Sapphire Blue hardware, the Mini Narrows is the high mark of ultra-lightweight, premium compact EDCs.![]()
Specifications for Benchmade Mini Narrows 2.98in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.98 in |
| Closed Length: | 3.97 in |
| Blade Material: | CPM-20CV Stainless Steel |
| Overall Length: | 6.95 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | 6Al4v Titanium |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Weight: | 1.98 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Mini Narrows, 2.98 in Folding Knife
Benchmade Mini Narrows 2.98in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Mini Narrows Axis Lock Folding Knife, 2.98 in, DLC CPM-20CV Stainless Steel, Drop Point Blade, 6Al4v Titanium, Black Handle, 743BK-01 , MPN: 743BK-01 , UPC: 610953211219 , Code: 79-KN-BKRG11-743BK-01
- Benchmade Mini Narrows Axis Folding Knife, 2.98 in, CPM-20CV Stainless Steel, Drop Point Blade, 6Al4v Titanium, Gray Handle, 743 , MPN: 743 , UPC: 610953211202 , Code: 79-KN-BKRG11-743