Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife
Rounding out the 20th anniversary celebration for one of Benchmade's most iconic designs, the 940 Osborne family expands to include the long awaited mini variations.The 945 Mini Osborne upholds the same unique styling of the 940, while scalig down the overall profile. Sporting the classic reverse tanto blade shape in CPM-S30V with two options for handle color and material. No matter what direction you choose, these minis are teh perfect accomplice to their full size counterparts.![]()
Specifications for Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.92 in |
| Closed Length: | 3.84 in |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 6.76 in |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Single Edge |
| Age Group: | Adults |
Features of Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife
- Clip Type: Mini Split Arrow
- Clip Position: Reversible Tip-Up
Package Contents:
- Benchmade Mini Osborne, 2.92 in Folding Knife
Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Mini Osborne Folding Knife, 2.92 in, CPM-S90V Steel, Reverse Tanto Blade, Every Day, Carbon Fiber, Black Handle, 945-2 , MPN: 945-2 , UPC: 610953209865 , Code: 79-KN-MOAFN1-945-2
- Benchmade Mini Osborne Axis Folding Knife, 2.92in, CPM-S30V Stainless Steel, Reverse Tanto Blade, Black G10 Handle, 945BK-1 , MPN: 945BK-1 , UPC: 610953202392 , Code: 79-KN-MOAFN1-945BK-1
- Benchmade Mini Osborne Axis Folding Knife, 2.92in, CPM-S30V Stainless Steel, Reverse Tanto Blade, 6061-T6 Billet aluminum, Green Handle 945 , MPN: 945 , UPC: 610953202385 , Code: 79-KN-MOAFN1-945
- Benchmade Mini Osborne Axis Folding Knife, 2.92 in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Reverse Tanto Blade, 6061-T6 Anodized Aluminum, Burnt Copper Handle, 945BK-03 , MPN: 945BK-03 , UPC: 610953206826 , Code: 79-KN-MOAFN1-945BK-03
- Benchmade Mini Osborne Folding Knife, 2.92in, M390 Steel, Reverse Tanto, Micarta, Blue Denim, 945-04 , MPN: 945-04 , UPC: 610953212377 , Code: 79-KN-MOAFN1-945-04
Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Mini Osborne Axis Folding Knife, 2.92 in, CPM-S90V Steel, Reverse Tanto Blade, G10, Gray Handle, 6.76 in, 945RD-2401 , MPN: 945RD-2401 , UPC: 610953209711 , Code: 79-KN-MOAFN1-945RD-2401