Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.2 in
- Blade Material:
- CPM-S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- CF Elite
- Handle Finish:
- Black
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Drop Point Blade
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 79-KN-MP2FK-575-1
MPN: 575-1
UPC: 610953152178
Product Info for Benchmade Mini Presidio II 3.2in Folding Knife
A fan favorite goes even further down the tactical rabbit-hole. The new SHOT Show exclusive 575GY-2001 is one of three new Presidio II designs for 2020. Converted to a tactical gray cerakote CPM-M4 blade, this robust folder is now even stronger. Burnt Bronze anodization on the aluminum handles compliment the Gray blade finish, bringing a touch of color to this longstanding line of tactical folders. Limited to 1000 pieces, the 575GY-2001 will only be available with qualifying SHOT Show order submissions.![]()
Specifications for Benchmade Mini Presidio II 3.2in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.2 in |
| Closed Length: | 4.34 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.48 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | CF Elite |
| Handle Finish: | Black |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Drop Point Blade |
| Weight: | 3.19 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Mini Presidio II 3.2in Folding Knife
- Burnt bronze aluminum handle
- Deep carry pocket clip
- Tactical gray cerakote CPM-M4 super steel blade
Package Contents:
- Benchmade Mini Presidio II 3.2in Folding Knife
Benchmade Mini Presidio II 3.2in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Mini Presidio II Folding Knife, 3.2in, CPM-S30V, Drop Point Blade, Molded CF-Elite, Black Handle, 575-1 , MPN: 575-1 , UPC: 610953152178 , Code: 79-KN-MP2FK-575-1
Benchmade Mini Presidio II 3.2in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Mini Presidio II Folding Knife, 3.2in, CPM-S30V Stainless Steel, Coated Drop Point Blade, Molded CF-Elite, Black Handle 575BK-1 , MPN: 575BK-1 , UPC: 610953196943 , Code: 79-KN-MP2FK-575BK-1
- Benchmade Mini Presidio II Folding Knife, 3.2 in, CPM-S30V, Drop Point, Aluminum, Burnt Bronze Handle, 575GY-2001 , MPN: 575GY-2001 , UPC: 610953196783 , Code: 79-KN-MP2FK-575GY-2001