Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
- Blade Length:
- 3.45 in
- Blade Material:
- CPM-S30V
- Serrated:
- Straight Edge
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Nylon
- Handle Finish:
- Black
- Design/Pattern:
- Pardue
- Blade Finish:
- Satin
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Drop Point Blade
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 79-KN-PDA-551-S30V
MPN: 551-S30V
UPC: 610953183691
Product Info for Benchmade Pardue Drop Point 3.25in Folding Knife
For security when you need it and versatility when you don't, the Benchmade Pardue Drop Point Fold Knife is the perfect blade option to carry with you everywhere you go. Ideal for outdoor adventures, these Pocket Knives created by Benchmade feature a modified, all purpose drop-point blade shape and ambidextrous thumb studs which can release the innovative AXIS locking mechanism for any user. A 154CM stainless steel blade touts a Rockwell Hardness rating of 58-60HRC, making the Benchmade Pardue AXIS ComboEdge Folder an awesome choice that is bound to last. Lightweight and easy to slip in your pocket, the Benchmade Drop Point Folding Knife is the perfect companion for any journey.![]()
Specifications for Benchmade Pardue Drop Point 3.25in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Closed Length: | 4.62 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Serrated: | Straight Edge |
| Knife Application: | Everyday Carry, Folding Blade, Outdoor |
| Overall Length: | 8.07 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Nylon |
| Handle Finish: | Black |
| Design/Pattern: | Pardue |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.115 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3.88 oz |
| Additional Features: | Drop Point Blade |
| Package Type: | Box |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Application: | Caving, Hiking, Camping, Climbing, Canyoneering |
| Pocket Clip Orientation: | Yes |
| Age Group: | Adults |
Features of Benchmade Pardue Drop Point 3.25in Folding Knife
- G-10 handles
Package Contents:
- Benchmade Pardue Drop Point Folding Knife
Benchmade Pardue Drop Point 3.25in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Pardue Grip Folding Knife, Axs, Stud, 3.45in, CPM-S30V Stainless Steel, Drop Point Blade, Nylon, Black Handle, 551-S30V , MPN: 551-S30V , UPC: 610953183691 , Code: 79-KN-PDA-551-S30V
Benchmade Pardue Drop Point 3.25in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Pardue Grip Folding Knife, Axs, Stud, Serrated, 2.91 in, CPM-S30V, Drop Point, Nylon, Black, 551S-S30V , MPN: 551S-S30V , UPC: 610953183745 , Code: 79-KN-PDA-551S-S30V
- Benchmade Pardue Tanto Griptilian Axs Folding Knife, 2.91 in, CPM-S30V, Tanto Blade, Nylon, Black Handle, 553-S30V , MPN: 553-S30V , UPC: 610953183783 , Code: 79-KN-PDA-553-S30V
- Benchmade Pardue Griptilian Axis Lock Folding Knife, 2.91 in, CPM-S30V, Black Serrated Tanto Blade, Nylon, Black Handle, 553SBK-S30V , MPN: 553SBK-S30V , UPC: 610953183790 , Code: 79-KN-PDA-553SBK-S30V
- Benchmade Pardue Griptilian Folding Knife, 2.91 in, CPM-S30V, Tanto Blade, Nylon, Sand Handle, Axis Lock, Black Blade, 553SBKSN-S30V , MPN: 553SBKSN-S30V , UPC: 610953183806 , Code: 79-KN-PDA-553SBKSN-S30V
- Benchmade Pardue Griptilian Folding Knife, Axis Lock, Thumb Stud, 2.91 in, CPM-S30V Stainless Steel, Black Serrated Drop Point Blade, Olive Drab Nylon Handle, 551SBKOD-S30V , MPN: 551SBKOD-S30V , UPC: 610953183769 , Code: 79-KN-PDA-551SBKOD-S30V
- Benchmade Pardue Grip Folding Knife, 2.91 in, CPM-S30V, Serrated Black Drop Point Blade, Nylon, Sand Handle, Axis Lock, Thumb Stud, 551SBKSN-S30V , MPN: 551SBKSN-S30V , UPC: 610953183776 , Code: 79-KN-PDA-551SBKSN-S30V
- Benchmade Pardue Grip Folding Knife, Axis Lock, Thumb Stud, 2.91 in, CPM-S30V, Drop Point Blade, Nylon, Orange Handle, 551-ORG-S30V , MPN: 551-ORG-S30V , UPC: 610953183738 , Code: 79-KN-PDA-551-ORG-S30V
- Benchmade Pardue Griptilian Folding Knife, Axis Lock, Thumb Stud, 2.91 in, CPM-S30V, Black Drop Point Blade, Black Nylon Handle, 551BK-S30V , MPN: 551BK-S30V , UPC: 610953183707 , Code: 79-KN-PDA-551BK-S30V
- Benchmade Pardue Drop Point Grip Folding Knife, Axs, Stud, Black Blade, Olive Drab Handle, 551BKOD-S30V , MPN: 551BKOD-S30V , UPC: 610953183714 , Code: 79-KN-PDA-551BKOD-S30V
- Benchmade Pardue Grip Folding Knife, Axs, Stud, Black Blade, 2.91in, CPM-S30V, Drop Point Blade, Nylon, Sand Handle 551BKSN-S30V , MPN: 551BKSN-S30V , UPC: 610953183721 , Code: 79-KN-PDA-551BKSN-S30V
- Benchmade Pardue AXIS ComboEdge Folding Knife, 3.25in, 154CM, Drop Point Blade, Satin Finish, G10, Black and Gray Handle, 531S , MPN: 531S , UPC: 610953143367 , Code: 79-KN-PDA-531S
- Benchmade Pardue AXIS ComboEdge Folding Knife, 3.25 in, 154CM, Coated Drop Point Blade, G10, Black and Gray Handle 531SBK , MPN: 531SBK , UPC: 610953143381 , Code: 79-KN-PDA-531SBK
- Benchmade Pardue Grip Folding Knife, 2.91 in, CPM-S30V, Serrated Drop Point, Black Blade, Nylon, Black, Axis Lock, Thumb Stud, 551SBK-S30V , MPN: 551SBK-S30V , UPC: 610953183752 , Code: 79-KN-PDA-551SBK-S30V