Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade Saddle Mountain Skinner has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives, Skinning Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade Saddle Mountain Skinner
Take on your hunt and get the cleanest cut while field dressing with the Benchmade Saddle Mountain Modified Clip Point Skinner. A modified clip point blade shape makes these Fixed Blade Knives created by Benchmade offer a stellar option for a long, clean cut, while the S30V premium stainless steel construction provides a solid and durable performance that you can count on time and time again. A contoured G-10 handle offers easy wielding and a steady grip when you're using the Benchmade Saddle Mountain Stainless Steel Skinner. The form fitted Kydex sheath ensures that your Benchmade Saddle Mountain Skinning Knife is always close at hand while you're on the hunt.![]()
Specifications for Benchmade Saddle Mountain Fixed Blade Skinner:
| Blade Length: | 4.17" |
| Blade Thickness: | 0.140" |
| Handle Thickness: | 0.580" |
| Blade Material: | S30V Premium Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-60HRC |
| Blade Style: | Modified Clip-Point |
| Weight: | 5.13oz. |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 8.73" |
| Sheath Material: | Molded Kydex |
| Class: | Blue |
Features of Benchmade Saddle Mountain Skinner with G-10 Handle:
- Modified clip-point blade
- CPM-S30V premium stainless steel blade (58-60HRC)
- Contoured G10 handle
- Form fit Kydex® sheath
Package Contents:
- Benchmade Saddle Mountain 4.17 inch Skinner
- Molded Kydex sheath
Related Products to Benchmade Saddle Mountain Skinner
Benchmade Saddle Mountain Skinner Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Saddle Mountain Skinner 15001-1 , MPN: 15001-1 , UPC: 610953142643 , Code: 79-KN1-15001-1


























































