Tap Tap to Zoom
Code: 79-TQ2-BM-185T-185T
MPN: 185T
UPC: 610953203719
Product Info for Benchmade SOCP Fixed Blade 7 inch Training Knife
Manufactured to be regarded as a very good product for almost any person, we're confident you'll appreciate the Benchmade SOCP Fixed Blade 7 inch Training Knife.![]()
These Training Knives from the expert product specialists at Benchmade are designed using dependable and reliable materials, to be able to provide you with product which will be powerful for countless years. Designed using some of the best available materials and engineering, these Training Knives from the product professionals at Benchmade will last an exceptionally lengthy time.
Benchmade has been developing high quality products for a very long time, and the Benchmade SOCP Fixed Blade 7 inch Training Knife is their way of showing you exactly how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we make it our obligation to receive the most suitable solution for your specifications, and showcasing the Benchmade SOCP Fixed Blade 7 inch Training Knife is a thing that we are delighted to offer.
Specifications for Benchmade SOCP Fixed Blade 7 inch Training Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 6.9 in |
| Overall Length: | 11.5 in |
| Blade Shape: | Double Edge, Dagger |
| Blade Type: | Plain |
| Blade Thickness: | 0.15 in |
| Weight: | 6.6 oz |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Material: | 440C |
| Included Accessories: | Sheat |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Red |
| Knife Application: | Tactical |
Package Contents:
- Benchmade Socp Fixed Blade Trainer, Sheath
Benchmade SOCP Fixed Blade 7 inch Training Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade SOCP Fixed Blade Trainer, Sheath, 6.9 in, G10 Handle, 185T , MPN: 185T , UPC: 610953203719 , Code: 79-TQ2-BM-185T-185T