Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.9 in
- Handle Color:
- OD Green
- Quantity:
- 1
Code: 79-KN4-STE67FB-15006-01
MPN: 15006-01
UPC: 610953211752
Attention Benchmade Customers!! Receive a FREE Apron when you purchase any Benchmade Kitchen Cutlery! Click here to access the rebate form. Rebate forms must be postmarked by July 4th. Qualifying Kitchen Cutlery must be purchased by July 4th in order to qualify for the rebate.
Product Info for Benchmade Steep Country 4in Kitchen Knife
Welcoming any challenge the field throws its way big game or small, backcountry to base camp the 15006-01 Steep Country was meticulously designed to hit the sweet spot of hunter preference. A versatile, tough-as-nails fixed-blade built to perform throughout any season, on a variety of species and cuts, the Steep Countrys durable Santoprene handle provides generous grip in slippery conditions, inclement weather or field dressing, with superb handle texture. Enhanced with multiple grip points including blade spine and handle jimping to make every last cut feel just as effortless and precise as the first, the 15006-01 Steep Country is now offered in a new dark olive color.![]()
Skip to the end of the images gallery
Specifications for Benchmade Steep Country 4in Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.9 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Premium Stainless Steel |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | OD Green |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.105 in |
| Handle Material: | G10 |
| Weight: | 0.99 oz |
| Sheath Material: | Boltaron |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Steep Country 4in Kitchen Knife
- Glass Breaker: No
- Lanyard Hole: Yes
- MOLLE Compatible: No
Package Contents:
- Benchmade Steep Country 4in Kitchen Knife
Benchmade Steep Country 4in Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Steep Country Kitchen Knife, 4in, CPM-S30V Super Premium Stainless Steel, Drop Point Blade, G10, OD Green Handle 15006-01 , MPN: 15006-01 , UPC: 610953211752 , Code: 79-KN4-STE67FB-15006-01