1 of 5 images
Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
2 of 5 images
Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
3 of 5 images
Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
4 of 5 images
Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
5 of 5 images
Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 12.5 in
- Handle Color:
- Greenwood And Rosewood
- Quantity:
- 1
Code: 13R-KN4-BMK121-CE-DJH001G
MPN: CE-DJH001G
UPC: 871373301212
List: $95.95Save 33%
$63.99
Product Info for Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
12.5" (31.75cm) overall. 8" (20.32cm) Japanese Damascus blade. Greenwood and rosewood handle. Black ABS sheath. Boxed.![]()
Specifications for Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus:
| Manufacturer: | Benchmark |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Knife Application: | Chef Knives |
| Handle Color: | Greenwood And Rosewood |
| Weight: | 0.9 lb |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 31.75 cm |
Package Contents:
- Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus
Benchmark Chef's Knife Japanese Damascus Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmark Chef's Japanese Damascus 8.00 in Kitchen Knife, Greenwood and rosewood, CEDJH001G , MPN: CE-DJH001G , UPC: 871373301212 , Code: 13R-KN4-BMK121-CE-DJH001G
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare