1 of 5 images
Benchmark Chopper Japanese Damascus
2 of 5 images
Benchmark Chopper Japanese Damascus
3 of 5 images
Benchmark Chopper Japanese Damascus
4 of 5 images
Benchmark Chopper Japanese Damascus
5 of 5 images
Benchmark Chopper Japanese Damascus
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 7 in
- Overall Length:
- 12.25 in
- Handle Color:
- Curly Birch And Blue Resin
- Quantity:
- 1
Code: 13R-KN4-BMK123-CE-DJH003B
MPN: CE-DJH003B
UPC: 871373301236
List: $113.95Save 33%
$75.99
Product Info for Benchmark Chopper Japanese Damascus 7.00 in Damascus Steel Kitchen Knife
12.25" (31.12cm) overall. 7" (17.78cm) Japanese Damascus blade. Curly birch and blue resin handle. Black plastic sheath. Boxed.![]()
Specifications for Benchmark Chopper Japanese Damascus 7.00 in Damascus Steel Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Benchmark |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 12.25 in |
| Blade Material: | Damascus Steel |
| Handle Color: | Curly Birch And Blue Resin |
| Weight: | 0.94 lb |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 31.12 cm |
Package Contents:
- Benchmark Chopper Japanese Damascus
Benchmark Chopper Japanese Damascus 7.00 in Damascus Steel Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmark Chopper Japanese Damascus 7.00 in Kitchen Knife, Curly birch and blue resin, CEDJH003B , MPN: CE-DJH003B , UPC: 871373301236 , Code: 13R-KN4-BMK123-CE-DJH003B
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare