Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta A300 Patrol 3 in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1 inch Barrel
Elevate your tactical set-up with the new Beretta A300 Ultima Patrol - engineered to be ultra-reliable and easy to manipulate. Featuring the classic mechanisms of the venerable A300 platform, this new tactical shotgun includes enlarged controls, an enhanced loading port, a thinner forend design with multiple M-Lok mounting points, aggressive texturing, and is available in 5+1 and 7+1 shot extended magazine tube configurations.![]()
Specifications for Beretta A300 Patrol 3 in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1 inch Barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta A300 Ultima Patrol Chisel |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 19.1 in |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Chisel Machining Aluminum Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.1 lb |
| Overall Length: | 38 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
Features of Beretta A300 Patrol 3in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1in Barrel
- ENLARGED CONTROLS
- Enlarged loading port and extended bolt release and bolt handle ensure faster reloading. An oversized and reversible safety button for easy manipulation in adverse conditions.
- AMPLE ACCESSORY MOUNTS
- Includes installed 7-slot Picatinny rail and 3 M-Lok mounting points. Also compatible with Beretta 1301 Tactical after-market rail and optic mount accessories.
- AGGRESSIVELY TEXTURED GRIP AREAS
- Specially designed forend with aggressive texturing in key areas to ensure superior control and comfort while shooting. A shortened compact stock with a 13" length-of-pull maximizes maneuverability and gun handling in confined spaces.
Package Contents:
- Beretta A300 Patrol 3in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1in Barrel
Related Products to Beretta A300 Patrol 3 in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1 inch Barrel
Beretta A300 Patrol 3 in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta A300 Patrol 3in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1 inch Barrel, Synthetic Black Stock, 5+1 Capacity, Black, J32CTC511 , MPN: J32CTC511 , UPC: 82442029863 , Code: TT-FS1-ZN1400-J32CTC511
- Beretta A300 Patrol 3in Chisel Tactical Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 19.1 inch Barrel, Synthetic Black Stock, 7+1 Capacity, Black, J32CTC11 , MPN: J32CTC11 , UPC: 82442029832 , Code: TT-FS1-ZN1400-J32CTC11







































