Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta A300 Ultima 3 in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
New for the upcoming waterfowl season comes the Beretta A300 Ultima hunting shotgun with Mossy Oak Original Bottomland camouflage. You'll stand out amongst your hunting buddies with such a high-performance shotgun, yet this new Mossy Oak Original Bottomland camo is designed to blend into the deep timber woods.![]()
Specifications for Beretta A300 Ultima 3 in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta A300 Ultima KO |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.62 lb |
| Overall Length: | 48.5 in |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Beretta A300 Ultima 3in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
- KICK-OFF RECOIL REDUCTION
- Beretta's Kick-Off recoil reduction system provides enhanced comfort and control for faster follow-up shots.
- ENLARGED LOADING PORTS & CONTROLS
- Stay in control with features like the enlarged and beveled loading port, which makes all styles of shotgun reloading faster and easier. The oversized controls also ensure the user can quickly and smoothly operate the shotgun in all types of hunting scenarios.
- RELIABLE A300 GAS SYSTEM
- The A300 Ultima is a gas-operated, semi-automatic shotgun capable of reliably feeding 2 3/4" and 3" 12 gauge shot shells for all types of hunting and target shooting applications.
Package Contents:
- Beretta A300 Ultima 3in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Beretta A300 Ultima 3 in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Beretta A300 Ultima 3 in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta A300 Ultima 3in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Synthetic Original MO Shadow Grass Stock, Fiber Optic Front Sight, Camo, J32OSG18 , MPN: J32OSG18 , UPC: 82442029573 , Code: TT-FS1-ZN1403-J32OSG18
- Beretta A300 Ultima 3in Field Kick-Off Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Synthetic MO Original Bottomland Stock, Fiber Optic Front Sight, Camo, J32OBL18 , MPN: J32OBL18 , UPC: 82442029504 , Code: TT-FS1-ZN1403-J32OBL18







































