Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta A300 Ultima 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
CLASSIC. TOUGH. RELIABLE. The A300 Ultima features the classic mechanisms of the reliable A300 platform with new enlarged controls, an improved receiver, and the Beretta Kick-Off recoil reduction system. Made in the USA, the A300 Ultima is built tough to withstand adverse conditions out on the hunt and to perform when you need it most.![]()
Specifications for Beretta A300 Ultima 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta A300 Ultima |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.62 lb |
| Stock Color: | Realtree MAX-7 |
| Firearm Receiver Color: | Realtree MAX-7 |
| Hand: | Right |
Features of Beretta A300 Ultima 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
- KICK-OFF INCLUDED AS STANDARD CONFIGURATION
- Beretta's Kick-Off recoil reduction system provides enhanced stability, comfort, and control for faster target acquisition.
- ENLARGED CONTROLS
- Larger bolt handle and bolt release for easy manipulation in adverse conditions.
- WIDE STEPPED RIB
- 7x7mm stepped rib with included mid-bead.
- FIBER OPTIC FRONT SIGHT
- Standard Beretta thread pitch fiber optic housing with large 4mm fiber optic for high visibility in low light during dawn or dusk shooting.
- MOBILCHOKE BARREL
- Traditional Beretta MobilChoke pattern barrel designed to fit a wide variety of choke options that suit any shooter needs.
- ULTIMATE RECEIVER
- Oversized loading port and low-profile receiver designed to enhance shooter experience and ease of use.
Package Contents:
- Beretta A300 Ultima 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Beretta A300 Ultima 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Beretta A300 Ultima 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta A300 Ultima 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Synthetic Real Tree-Max 7 Stock, Fiber Optic Front Sight, Camo, J32TS18 , MPN: J32TS18 , UPC: 82442967479 , Code: TT-FS1-ZN1404-J32TS18







































