Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta A300 Ultima Sporting 3 in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
THE BERETTA A300 ULTIMA SPORTING is engineered to be ultra-reliable and evenly balanced for clay target shooting. Featuring the classic gas operating system of the proven A300 platform this new Sporting gun features a 30" barrel (12 ga.) or 28" (20 ga.) with a white front bead and a mid-bead on a 7mm stepped rib.![]()
Specifications for Beretta A300 Ultima Sporting 3 in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta A300 Ultima Sporting |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 30 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.62 lb |
| Overall Length: | 50.5 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
Features of Beretta A300 Ultima Sporting 3in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel
- SPORTING BARREL CONFIGURATION
- Featuring the classic gas operating system of the proven A300 platform this new sporting gun features a 30" barrel with a white front bead and a mid bead on a stepped rib.
- ENLARGED CONTROLS & LOADING PORT
- Enlarged loading port, extended bolt release, and bolt handle make operating the gun easy and intuitive.
- UNIQUE FINISH
- Black accents and a new black web pattern make the new A300 Sporting stand out on the clay course.
- KICK-OFF INCLUDED AS STANDARD CONFIG
- Beretta's Kick-Off recoil reduction system provides enhanced stability, comfort, and control for faster follow-up shots.
Package Contents:
- Beretta A300 Ultima Sporting 3in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30in Barrel
Related Products to Beretta A300 Ultima Sporting 3 in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel
Beretta A300 Ultima Sporting 3 in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta A300 Ultima Sporting 3in Field Kick-Off Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 30 inch Barrel, Synthetic Black Stock, Fiber Optic Front Sight, Blued, J32SGS10 , MPN: J32SGS10 , UPC: 82442981970 , Code: TT-FS1-ZN1405-J32SGS10







































