Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
B-Fast adjustable rib and stock, oversized controls, Balance-Cap adjustment device and a lot more for the most technological competition semiauto shotgun ever made by Beretta. Available also in Kick-Off version. A400 Xcel Multitarget:Today's Most Versatile Competition Shotgun![]()
The name of the A400 Xcel Multitarget says it all: it is a target shotgun designed for all three types of competition - trap, skeet and sporting clays. It can claim this versatility thanks to its fully-adjustable design; this enables you to customize the way it mounts and its point of impact not only for different disciplines, but also for possible changes in clothing thickness, weight-gain or loss, as well as vision capabilities. Just as importantly, it offers such premium versatility at a price-point that puts it well within the reach of most shooters. So, if you would like a single shotgun that will break the highest number of clays in all three disciplines, you will simply love the A400 Xcel Multitarget.
| Manufacturer: | Beretta |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta A400 Xcel |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 32 in |
| Safety Type: | Reversible Crossbolt |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Barrel Material: | Steelium |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.9 lb, 7.7 lb |
| Overall Length: | 52 in |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |