Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta Stampede-Inox Revolver, .45 Colt, 7.5 in barrel
Stampede series revolvers are modern reproductions of classic 19th century old west single-action revolvers. They replicate the dimensions, cosmetics and feel of the legendary Old West sidearm, while discretely incorporating the most modern safety features and manufacturing materials. Also, the feel and functioning is like the originals, with a multiple-click single-action hammer mechanism and a half-cock position that allows the cylinder to spin free. Stampede revolvers are actually produced at the Uberti Aldo & Co. manufacturing facility, which was acquired by Beretta in 2000.![]()
Specifications for Beretta Stampede-Inox Revolver, .45 Colt, 7.5 in barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Stampede Inox .45 Colt 7.5 in |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .45 Colt |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Material: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Weight: | 38.4 oz |
| Length: | 13 in |
| Muzzle Energy: | 494 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 943 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- Beretta Stampede-Inox Revolver, .45 Colt, 7.5 in barrel
Beretta Stampede-Inox Revolver, .45 Colt, 7.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta Stampede-Inox Revolver, .45 Colt, 7.5 in barrel, stainless steel frame, black polymer grip, revolving chamber, single-action, automatic hammer block, fixed, 6 round magazine, BT-STPD-INX-3-FRRMPG , MPN: BT-STPD-INX-3-FRRMPG , Code: TT-FH2-FRROP230-BT-STPD-INX-3-FRRMPG









































