Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Beretta Stampede-Nickel Revolver, .45 Colt, 4.75 in barrel
Stampede series revolvers are modern reproductions of classic 19th century old west single-action revolvers. They replicate the dimensions, cosmetics and feel of the legendary Old West sidearm, while discretely incorporating the most modern safety features and manufacturing materials. Also, the feel and functioning is like the originals, with a multiple-click single-action hammer mechanism and a half-cock position that allows the cylinder to spin free. Stampede revolvers are actually produced at the Uberti Aldo & Co. manufacturing facility, which was acquired by Beretta in 2000.![]()
Specifications for Beretta Stampede-Nickel Revolver, .45 Colt, 4.75 in barrel:
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Stampede Nickel .45 Colt 4.75 in |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .45 Colt |
| Barrel Length: | 4.75 in |
| Material: | Smooth Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Weight: | 36.8 oz |
| Length: | 9.5 in |
| Muzzle Velocity: | 876 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Brushed Nickel |
| Muzzle Energy: | 426 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
Package Contents:
- Beretta Stampede-Nickel Revolver, .45 Colt, 4.75 in barrel
Beretta Stampede-Nickel Revolver, .45 Colt, 4.75 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Beretta Stampede-Nickel Revolver, .45 Colt, 4.75 in barrel, brushed nickel frame, smooth walnut grip, revolving chamber, single-action, automatic hammer block, fixed, 6 round magazine, BT-STPD-NKL-4-FRRMPG , MPN: BT-STPD-NKL-4-FRRMPG , Code: TT-FH2-FRROP236-BT-STPD-NKL-4-FRRMPG









































