Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Stampede series revolvers are modern reproductions of classic 19th century old west single-action revolvers. They replicate the dimensions, cosmetics and feel of the legendary Old West sidearm, while discretely incorporating the most modern safety features and manufacturing materials. Also, the feel and functioning is like the originals, with a multiple-click single-action hammer mechanism and a half-cock position that allows the cylinder to spin free. Stampede revolvers are actually produced at the Uberti Aldo & Co. manufacturing facility, which was acquired by Beretta in 2000.![]()
| Manufacturer: | Beretta |
| Gun Make: | Beretta |
| Gun Model: | Beretta Stampede Old West Marshall .45 Colt 3.5 in |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .45 Colt |
| Barrel Length: | 3.5 in |
| Material: | Smooth Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Weight: | 33.6 oz |
| Length: | 8.25 in |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
| Muzzle Energy: | 383 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 830 ft/s |
| Magazine Capacity: | 6 Round |