Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The B-14 HMR rifle features our integrated mini-chassis molded into the stock to give the rifle repeatable bedding and accuracy. It also supports a fully free-floated barrel to achieve optimal precision. The Bergara Hunting and Match rifles are built to offer a rifle for both hunters and competition shooters that can perform incredibly in either situation. The stock features an adjustable cheekpiece and length of pull spacers. Built in Spain at our highly automated and efficient barrel factory, this rifle delivers a level of quality and performance that is unmatched in its price range.![]()
| Manufacturer: | Bergara |
| Gun Make: | Bergara |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly |
| Action Type: | Bolt Action |
| Safety Type: | Lever |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Weight: | 9.8 lb |
| Overall Length: | 45.5 in |
| Finish: | Cerakote |
| Stock Color: | Brown |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Left |
| Color: | Brown |
| Number of Magazines Included: | 1 |