Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Additional Features:
- Pocket Clip.
- Color:
- Black/Green, Multi
Code: 37U-KN-BTKT2205A-BT2205A
MPN: BT2205A
UPC: 799174100967
Product Info for Bestech Knives Lockness Framelock 4.00 in Stainless Steel Folding Knife
5" (12.7cm) closed. 4" (10.16cm) stonewash finish Bohler M390 stainless blade. Black and green G10 handle. Thumb stud. Pocket clip. Bead blast finish titanium frame. Black nylon zippered storage case. Boxed.![]()
Specifications for Bestech Knives Lockness Framelock 4.00 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 4 in |
| Closed Length: | 127 mm |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.64 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Green, Multi |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Lockness Framelock Black/Green
Bestech Knives Lockness Framelock 4.00 in Stainless Steel Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Bestech Knives Lockness Framelock 4.00 in Folding Knife, BT2205A , MPN: BT2205A , UPC: 799174100967 , Code: 37U-KN-BTKT2205A-BT2205A