1 of 2 images
Bestech Knives Strelit Linerlock Black G10 BTKG52A2
2 of 2 images
Bestech Knives Strelit Linerlock Black G10 BTKG52A2
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 1.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Pocket Clip.
- Color:
- Black
Code: 37U-KN-BTKG52A2-BG52A-2
MPN: BG52A-2
UPC: 799174101117
List: $79.00Save 18%
$65.00
Product Info for Bestech Knives Strelit Linerlock BTKG52A2 1.50 in Stainless Steel Folding Knife
3.25" (8.26cm) closed. 1.5" (3.81cm) black stonewash and satin finish 14C28N Sandvik stainless blade. Black G10 handle. Extended tang. Pocket clip. Boxed.![]()
Specifications for Bestech Knives Strelit Linerlock BTKG52A2 1.50 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Closed Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Black G10 |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.12 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Strelit Linerlock Black G10
Bestech Knives Strelit Linerlock BTKG52A2 1.50 in Stainless Steel Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Bestech Knives Strelit Linerlock BTKG52A2 1.50 in Folding Knife, Black G10, BG52A2 , MPN: BG52A-2 , UPC: 799174101117 , Code: 37U-KN-BTKG52A2-BG52A-2
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare