1 of 2 images
Bestech Knives Tulip Linerlock Orange BTKG38D
2 of 2 images
Bestech Knives Tulip Linerlock Orange BTKG38D
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 1.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Blue G10
- Additional Features:
- Pocket Clip.
- Color:
- Blue
Code: 37U-KN-BTKG38D-BG38D
MPN: BG38D
UPC: 606314630515
List: $56.00Save 14%
$47.90
Product Info for Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife
2.5" (6.35cm) closed. 1.5" (3.81cm) stonewash and satin finish 14C28N Sandvik stainless blade. Blue G10 handle. Extended tang. Pocket clip. Boxed.![]()
Specifications for Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 1.5 in |
| Closed Length: | 2.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Color: | Blue G10 |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.1 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Blue |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Tulip Linerlock Orange
Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Stainless Steel Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Bestech Knives Tulip Linerlock BTKG38D 1.50 in Folding Knife, Blue G10, BG38D , MPN: BG38D , UPC: 606314630515 , Code: 37U-KN-BTKG38D-BG38D
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare