Tap Tap to Zoom
- Sleep Capacity:
- 3-Person
- Color:
- Vetiver
Code: 2BG-TBK-CBRTN3-TCB326
MPN: TCB326
UPC: 841487153724
Product Info for Big Agnes C Bar 3 Tent
Get into the backcountry with a lightweight shelter option designed to provide plenty of room without extra bulk.![]()
Streamlined architecture, with a single head entry door, combined with ample gear storage in the attached vestibule and interior mesh pockets means you don't have to sacrifice efficiency for comfort and convenience. A waterproof fly and floor made from durable recycled fabric will keep you dry when the skies turn grey.
Looking for a high quality, technical tent without breaking the bank? You're looking for a C Bar.
Specifications for Big Agnes C Bar 3 Tent:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Packed Size: | 6.5x21 in |
| Minimum Weight: | 3.25 lb |
| Weight: | 4.8 lb |
| Application: | Camping |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 3-Person |
| Color: | Vetiver |
| Body Material: | Polyester Mesh |
| Floor Material: | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Rain Fly Material: | Polyester with 1500mm waterproof Polyurethane coating |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 88 in |
| Max Length: | 88 in |
| Internal Width: | 60 - 66 in |
| Max Width: | 66 in |
| Internal Height: | 44 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Vestibule Area: | 11 sq. ft |
| Floor Area: | 39 sq. ft |
Features of Big Agnes C Bar 3 Tent
- Light enough for the backcountry, strong enough for the front country
- Simple head-entry design with single door and single vestibule featuring storm flaps on vestibule zipper
- Spacious interior with DAC Angle Hubs and attached cross pole
- TipLok Tent Buckle provides secure pole-tip capture, rainfly attachment, tensioner, and stake-out loop
- Easy and efficient setup and take down with single pole system architecture
- Stow unzipped door quick and easy with Quick Stash door keeper on tent body door
- Stash gear out of the way in oversized ceiling pocket
- Ready to pitch with pre-cut guylines and tensioners attached to fly and extra stability with Velcro tabs that connect fly to pole structure
- Enhanced visibility at night with reflective guylines and reflective webbing
- Attach gear lofts, accessories and mtnGLO Tent & Camp Lights with multiple interior loops
- To extend the life of your tent floor we recommend using a Big Agnes footprint - sold separately
Package Contents:
- Big Agnes C Bar 3 Tent
Big Agnes C Bar 3 Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Big Agnes C Bar 3 Tent, Vetiver, TCB326 , MPN: TCB326 , UPC: 841487153724 , Code: 2BG-TBK-CBRTN3-TCB326
Big Agnes C Bar 3 Tent Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Big Agnes C Bar 3 Tent, Safari, 3 Person, TCB323 , MPN: TCB323 , UPC: 841487143565 , Code: 2BG-TBK-CBRTN3-TCB323