Tap Tap to Zoom
- Color:
- Deep Lichen Green
- Size:
- One Size
Code: 2BG-PLW-BA11DP-ACMDP25
MPN: ACMDP25
UPC: 841487151201
Product Info for Big Agnes Campmeister Deluxe Pillow
Are you tired of waking up with a sore neck and back after a night at camp? Leave your bulky normal pillow at home, and reach for the Campmeister Deluxe Pillow.![]()
Offset I-beam construction to provides a consistent and stable sleeping surface for your head, so you'll no longer need to compromise when it comes to a good night's sleep. So small you can bring it anywhere, for quality rest whether you're crashing in the dirt, taking a nap in the car, or stuck at the airport on a long layover. A micro-adjust valve controls how firm or soft your pillow is, and premium stretch nylon fabric is super soft next to skin. At just 3.1oz, this pillow is your ticket to fully deluxe snoozin' under the stars.
Specifications for Big Agnes Campmeister Deluxe Pillow:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Application: | Camping |
| Color: | Deep Lichen Green |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 4.5x3x2 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Weight: | 3.1 oz |
| Dimensions: | 20x14x4.75 in |
Features of Big Agnes Campmeister Deluxe Pillow
- Deluxe Pillow inflates to 4.75in thick, bringing the comfort of home to camp
- Minimalist offset I-Beam construction reduces weight and provides consistent stability and comfort
- 4.5in x 3in x 2in packed size is small enough to bring along anywhere
- Built-in advanced heat reflective technology keeps the cold ground at bay
- Antimicrobial treatment inside the pillow prevents microorganism growth
- Four-way stretch nylon's soft-touch provides a comfortable place to lie your head where ever your adventure takes you
- Fits in pillow barn of Big Agnes sleeping bags
Package Contents:
- Big Agnes Campmeister Deluxe Pillow
- Stuff sack
Big Agnes Campmeister Deluxe Pillow Orderable Models
List of Orderable Models
- Big Agnes Campmeister Deluxe Pillow, Deep Lichen Green, One Size, ACMDP25 , MPN: ACMDP25 , UPC: 841487151201 , Code: 2BG-PLW-BA11DP-ACMDP25