Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Tent Accessory Type:
- Footprints
Code: 2BG-TFP-RTB1C108-TFFHVFLY221
MPN: TFFHVFLY221
UPC: 841487134525
Product Info for Big Agnes Fly Creek HV UL 2 Footprint
To extend the life of your tent floor, we recommend using a Big Agnes footprint or ground cloth. The Big Agnes footprint also enables you to pitch a lightweight, Fast Fly shelter while leaving the tent body behind. The Fast Fly configuration requires the footprint, tent fly, poles, and stakes.![]()
Specifications for Big Agnes Fly Creek HV UL 2 Footprint:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Color: | Gray |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Application: | Camping |
| Weight: | 5 oz |
| Body Material: | Nylon ripstop 1200mm waterproof polyurethane coating |
| Packed Size: | 7.5 x 5 x 1.5 in / 19 x 13 x 4 cm |
Features of Big Agnes Fly Creek HV UL 2 Footprint:
- Compatible with Fly Creek HV UL2 tents featuring Tiplok Tent Buckles.
- Fast Fly setup available
Package Contents:
- Big Agnes Fly Creek HV UL 2 Footprint
Big Agnes Fly Creek HV UL 2 Footprint Orderable Models
List of Orderable Models
- Big Agnes Fly Creek HV UL 2 Footprint, Gray, TFFHVFLY221 , MPN: TFFHVFLY221 , UPC: 841487134525 , Code: 2BG-TFP-RTB1C108-TFFHVFLY221