Tap Tap to Zoom
- Condition:
- Used
- Color:
- Red
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Tent Footprint:
- Not Included
- Doors:
- 1
Code: 2BG-TMN-IGV5D75-TGS420-EDEMO-RE-C
MPN: TGS420-EDEMO
Product Info for Big Agnes Guard Station 4 Tent
This is basecamp -Big Agnes style! Our Guard Station is a dome-style mountaineering expedition dream shelter. There are so many details and features that set this tent apart from others, but the most important are what make it burly enough to withstand the most extreme high-altitude, high-alpine conditions. Single-wall polyester material with a thick, high-UV-resistant coating and heavy gauge materials.![]()
Specifications for Big Agnes Guard Station 4 Tent:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Condition: | Used |
| Color: | Red |
| Internal Height: | 65 in |
| Internal Length: | 108 in |
| Internal Width: | 108 in |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Floor Area: | 76 sq. ft |
| Weight: | 13.69 lb |
| Packed Size: | 24 x 10 in |
| Body Material: | Dominico undyed polyester rip-stop |
| Seasonal/Temperature Use: | 4 Season |
| Minimum Weight: | 11.31 lb |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | DAC Pressfit |
| Vestibule Area: | 18 sq. ft |
| Max Length: | 108 in |
| Max Width: | 108 in |
| Floor Material: | Polyester Oxford with a 5000mm polyurethane coating |
| Rain Fly Material: | Dominico undyed polyester rip-stop |
| Doors: | 1 |
| Application: | Mountaineering |
| Application: | Camping |
| Tent Type: | Mountaineering |
| Last Chance: | Yes |
| Condition Quality: | Good |
| Condition Details: | Inspect And Rebox |
| Max Height: | 65 in |
Features of Big Agnes Guard Station 4
- Mountaineers, climbers and summit-seekers - this ones for you! Our Guard Station mountaineering dome brings durable, basecamp-ready design and materials to high-altitude expeditions.,Dome shape is ideal for snow load and high winds,DAC exoskeleton pole system maximizes architectural strength and creates extensive livable space,Single-wall structure minimizes bad-weather impact during set up,Removable floor included,Front vestibule door can be staked out as an awning on fair-weather days,Peek at the peak through one of 2 large windows without opening doors. Windows can be opened for venting or zipped up tight in extreme weather.,High-tenacity materials ensure this shelter is ready for the most extreme alpine conditions,Two oversized wall pockets provide ample storage without encroaching on your livable space,Ready to pitch; with pre-cut guy lines and tensioners,Heavy duty reflective guylines and reflective webbing,Comes with 20 DAC oversized 12" aluminum J Stacks,Multiple interior loops for attaching gear lofts, accessories and mtnGLO Tent & Camp Lights, Compatible with the Triangle gear loft- Sold Seperately, An Accessory Body with floor is available that easily clips into the Guard Station 4 to create a cozy double-wall shelter sold separately
Package Contents:
- Big Agnes Guard Station 4
Big Agnes Guard Station 4 Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Big Agnes Guard Station 4 Tent, Red, TGS420 , MPN: TGS420-EDEMO , Code: 2BG-TMN-IGV5D75-TGS420-EDEMO-RE-C
Big Agnes Guard Station 4 Tent Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Big Agnes Guard Station 4 Tent, Red, TGS420 , MPN: TGS420 , UPC: 841487129644 , Code: 2BG-TMN-IGV5D75-TGS420