Tap Tap to Zoom
Read More...
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Big Agnes Skyline UL Chair
Bringing along some Camp Chairs & Stools can add luxury to your trip out in the backcountry, and the Big Agnes Skyline Ul Chair is the perfect addition to any camping trip. In a small, lightweight package, the Big Agnes Skyline UL Chair is a plush seat that you can set up easily around the fire or near your favorite stream while you go fishing. Plus, it's available in a variety of colors, so you can choose one that matches your tent, your other camp furniture, or your personal style. Pick up the Big Agnes Skyline UL Chair today!![]()
Specifications for Big Agnes Skyline UL Chair:
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Size: | One Size |
| Width: | 21 in |
| Height: | 15 in |
| Weight: | 1.75 lb |
| Condition: | New |
| Application: | Camping |
| Age Group: | Adults |
| Packed Size: | 3.5x3.5x17 in |
| Dimensions: | 21x17.5x26 in |
| Max Weight Capacity: | 275 lbs |
| Internal Height: | 26 in |
| Fabric/Material: | 70d 100% Nylon Robic Ripstop |
| Depth/Thickness: | 17.5 in |
| Gender: | Unisex |
Features of Big Agnes Skyline UL Chair
- Ultralight compact backpacking chair
- Fully shock-corded architecture for simple set up and break down
- Color-coded frame for easy set up
- Self-equalizing center pole levels chair on uneven ground
- Patented frame construction
Package Contents:
- Big Agnes Skyline UL Chair
- Carry bag
Big Agnes Skyline UL Chair Orderable Models
List of Orderable Models
- Big Agnes Skyline UL Chair, Jet Black, FSULCJB26 , MPN: FSULCJB26 , UPC: 841487153458 , Code: 2BG-CHR-BAGNES301-FSULCJB26
- Big Agnes Skyline UL Chair, Primrose, FSULCPR26 , MPN: FSULCPR26 , UPC: 841487153472 , Code: 2BG-CHR-BAGNES301-FSULCPR26
- Big Agnes Skyline UL Chair, Purple, FSULCPUR26 , MPN: FSULCPUR26 , UPC: 841487153465 , Code: 2BG-CHR-BAGNES301-FSULCPUR26
Big Agnes Skyline UL Chair Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Big Agnes Skyline UL Chair, Yellow, FSULCY19 , MPN: FSULCY19 , UPC: 841487123475 , Code: 2BG-CHR-BAGNES301-FSULCY19
- Big Agnes Skyline UL Chair, Aqua, Regular, FSULCAQ23 , MPN: FSULCAQ23 , UPC: 841487144463 , Code: 2BG-CHR-BAGNES301-FSULCAQ23
- Big Agnes Skyline UL Chair, Black, FSULCB19 , MPN: FSULCB19 , UPC: 841487123468 , Code: 2BG-CHR-BAGNES301-FSULCB19