Tap Tap to Zoom
Code: BG-KN-3220431-3220431
MPN: 3220431
UPC: 023614978756
The Browning Primal Scalpel replaceable Blade Knife w/ Rubber Handle is one knife that can do a variety of tasks around the house with easily accessible blades that can be replaced with a series of plastic blades. The handle of the Browning Primal Scalpel Knife is made of a tough, overmolded rubber that ensures a secure, non-slip grip and has the classic Browning curved nickel silver bolsters. For more Knives from Browning or other brands that may have different blades including Browning Primal Scalpel Knife w/ Glass-rod Handle, please visit our Browning Knives page.![]()
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Polymer |
| Handle Finish: | Rubber Overmolded |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.02 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Sheath Material: | Ballistic Nylon |
| Handle Color: | Black/Blaze |
| Weight: | 0.4 oz |
| Opening Method: | Folding |
| Package Type: | Other |
| Hand: | Ambidextrous |
| Color: | Black/Blaze |
| Handle Features: | Lanyard Hole |
| Blade Type: | Scalpel Blade |