Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori 825 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Nothing beats a fine Browning shotgun for a day in the field, amking the Maxus II Black Gold an ideal shotgun to add to your collection of fine autoloaders. Featuring Grade III Turkish walnut with an oil finish, a beautifully engraved receiver with gold waterfowl and pheasant engravings, an Inflex II recoil pad, and three Invector-Plus choke tubes, the Maxus II Black Gold stands on its own from other hunting shotguns. From the day the original Maxus was released, it promised to be the most reliable autoloader available - to say that it has lived up to that expectation is an understatement. The perfectly tuned Power Drive Gas System was designed to function reliability across the ammunition spectrum and reduce felt recoil, making the gun more comfortable to shoot and allowing you to get back on target faster to score a coveted double. Like the original Maxus, the Maxus II also features the Lightning Trigger, which has the fastest lock time of any autoloading shotgun. Comfortable ergonomics, trim dimensions, excellent balance that promotes a smooth swing, and many innovative features contribute to its status as the field, marsh, and range shotgun.![]()
Specifications for Browning Citori 825 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Make: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori 825 Field |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7.37 lb |
| Overall Length: | 45.75 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Features of Browning Citori 825 Field 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel:
- Citori 825 Field Exclusive Features
- Gloss oil finish Grade II/III walnut stock
- Palm swell
- Game scene engraving
- Ventilated top rib and solid side rib
- Ivory bead sight
- POI: 50/50
- Ideal for hunting/sporting clays
- Citori 825 Features
- Low profile receiver with sharp, modern contours
- Transverse mounted, full-width hinge pin maximizes strength and longevity
- Tapered locking lug and recess self-adjusts for wear to keep lock up tight
- Chrome chambers increase durability and corrosion resistance
- Inflex II Recoil Pad (except Max Trap and Golden Clays Trap)
- Fire Lite 2 Mechanical Trigger
- Steel Shot Performance
- Vector Pro Lengthened Forcing Cone
- Invector-DS Choke Tube System
- Back-Bored Technology
Package Contents:
- Browning Citori 825 Field 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Browning Citori 825 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Browning Citori 825 3 in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori 825 Field 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Ivory Bead Front Sight, Blued Bi-Tone, 183463004 , MPN: 183463004 , UPC: 23614860044 , Code: BG-FS3-ZN1521-183463004







































