Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Break Open Shotgun, 16 Gauge, 26 in barrel
Browning 018142514 Citori White Lightning 16 Gauge 26" 2rd 2.75" Silver Nitride Grade III/IV Gloss Walnut Stock Right Hand (Full Size) Included Invector-Flush Chokes![]()
Specifications for Browning Citori Break Open Shotgun, 16 Gauge, 26 in barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 16 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Triple |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear |
| Weight: | 6.13 lb |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 10 in |
| Length: | 37 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Browning Citori Break Open Shotgun, 16 Gauge, 26 in barrel
Browning Citori Break Open Shotgun, 16 Gauge, 26 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Break Open Shotgun, 16 Gauge, 26 in barrel, Triple Trigger System Trigger, Tang Safety, 2 Round, 018142514-FRRMPG , MPN: 18142514 , UPC: 23614744016 , Code: BG-FS3-SHTGN254-018142514-FRRMPG











































