1 of 1 images
Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 26 in barrel, Triple Trigger System Trigger, Top Tang Safety, 2 Round, 018142814-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 26 in barrel
Browning 018142814 Citori White Lightning 28 Gauge 26" 2 2.75" Silver Nitride Gloss Oil Black Walnut Stock Right Hand Invector Midas![]()
Specifications for Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 26 in barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 28 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Triple |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear |
| Weight: | 6.13 lb |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 10 in |
| Length: | 36.8 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 26 in barrel
Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 26 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 26 in barrel, Triple Trigger System Trigger, Top Tang Safety, 2 Round, 018142814-FRRMPG , MPN: 018142814-FRRMPG , Code: BG-FS3-SHTGN260-018142814-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare











































