Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 28 in barrel
Browning 013462813 Citori White Lightning 28 Gauge 28" Barrel 2.75" 2rd, Blued Barrels, Silver Nitride Finished Engraved Receiver, Gloss Black Walnut Lightening Style Stock With Rounded Forearm & Grip![]()
Specifications for Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 28 in barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 28 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear |
| Weight: | 6.75 lb |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 9.8 in |
| Length: | 36 in |
| Additional Features: | Gold Plated Trigger |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 28 in barrel
Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 28 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Break Open Shotgun, 28 Gauge, 28 in barrel, Gold Plated Trigger, Top Tang Safety, 2 Round, 013462813-FRRMPG , MPN: 013462813-FRRMPG , Code: BG-FS3-SHTGN261-013462813-FRRMPG











































