1 of 1 images
Browning Citori Break Open Shotgun, .410 Gauge, 28 in barrel, Triple Trigger System Trigger, Top Tang Safety, 2 Round, 013462913-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Browning Citori Break Open Shotgun, .410 Gauge, 28 in barrel
Browning 013462913 Citori White Lightning 410 Gauge 28" 2 3" Silver Nitride Gloss Oil Black Walnut Stock Right Hand Invector Midas![]()
Specifications for Browning Citori Break Open Shotgun, .410 Gauge, 28 in barrel:
| Manufacturer: | Browning |
| Gun Model: | Browning Citori |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Triple |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Sight Configuration: | Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear |
| Weight: | 7 lb |
| Height: | 3.6 in |
| Width: | 9.8 in |
| Length: | 36.7 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Browning Citori Break Open Shotgun, .410 Gauge, 28 in barrel
Browning Citori Break Open Shotgun, .410 Gauge, 28 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Browning Citori Break Open Shotgun, .410 Gauge, 28 in barrel, Triple Trigger System Trigger, Top Tang Safety, 2 Round, 013462913-FRRMPG , MPN: 13462913 , UPC: 23614067993 , Code: BG-FS3-SHTGN249-013462913-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare











































