Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Blade Material:
- 8Cr13MoV
- Serrated:
- Serrated
- Included Accessories:
- Nylon belt pouch included
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Laminate
- Design/Pattern:
- Three locking 8Cr13MoV stainless blades Drop point, guthook and bone saw
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Nail Nick on the blade for easier use
- Package Type:
- Box
- Hand:
- Ambidextrous
Code: BG-KN-DG8IYT-3220430B
MPN: 3220430B
UPC: 23614965381
Product Info for Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box
Three blades thin. You usually don't associate a do-it-all, three-blade hunting knife with the word ''slim.'' Browning has done just about everything that is possible to make this extremely versatile knife slim and compact enough to be carried on every hunt. Complete with blades for skinning, boning and gutting any game animal you take, you'll finish faster and easier than using a single-blade knife alone.![]()
Specifications for Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Closed Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.75 in |
| Included Accessories: | Nylon belt pouch included |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Laminate |
| Design/Pattern: | Three locking 8Cr13MoV stainless blades Drop point, guthook and bone saw |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Nail Nick on the blade for easier use |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box
- Three locking 8Cr13MoV stainless blades: Drop point, guthook and bone saw
- Blade length: 3-3/4''
- Lockbsck Mechanism
- Nail Nick on the blade for easier use
- Polymer handle with rubber overmold
- Nylon belt pouch
Package Contents:
- Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box
Browning Primal Kodiak 3.75in Folding Knife - Box Orderable Models
List of Orderable Models
- Browning Primal Kodiak Folding Knife - Box, 3.75in, 8Cr13MoV, Drop Point, Polymer/Rubber Handle, Black, 3220430B , MPN: 3220430B , UPC: 23614965381 , Code: BG-KN-DG8IYT-3220430B