Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Zebra Wood
- Package Type:
- Box
Code: BG-KN1-BR0537B-3220537B
MPN: 3220537B
UPC: 023614982890
Product Info for Browning Sage Creek BR0537B 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
Skinning your game can easily be done with a Sage Creek knife. This model features a 4-1/2'' long clip point blade designed to cut through skin and around bone with less effort. The 9Cr14MoV stainless steel was chosen for its edge retention ability, a must for field dressing larger game. Hidden-tang construction adds durability and balance. Wood handle scales provide a comfortable, secure hold.![]()
Specifications for Browning Sage Creek BR0537B 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Browning |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Zebra Wood |
| Weight: | 0.58 lb |
| Package Type: | Box |
| Length: | 9 in |
Features of Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife - Box
- Modified clip point blade profile
- Hidden-tang construction
- Belt sheath is waxed canvas with leather accents and snap closure
Package Contents:
- Browning Sage Creek 4.5in Fixed Blade Knife - Box
Browning Sage Creek BR0537B 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Browning Sage Creek BR0537B 4.50 in Fixed Blade Knife, Zebra wood, 3220537B , MPN: 3220537B , UPC: 023614982890 , Code: BG-KN1-BR0537B-3220537B