Tap Tap to Zoom
Code: BT-BA-F-X2
MPN: F-X2
UPC: 080078000669
Product Info for Brunton Epoch 2x Field Scope Magnifier
The Brunton Epoch Binocular Magnifier Scope F-X2 is perfect for those who need to enhance their Epoch Binocular for sporting or hunting applications. This Scope Doubler built by Brunton Brand attaches to either barrel of the Brunton Epoch Binocular to create a bright, clear field scope whenever needed. The Brunton Epoch 2x Field Scope has a AL-HR prism coating that creates a highly reflective surface, allowing more light to bounce off of the prism for improved clarity. This Brunton Field Scope Doubler is waterproof and fogproof, making the Epoch 2x Field Magnifier by Brunton perfect for travel to any location.![]()
Specifications for Brunton Epoch 2x Scope Doubler:
| Power: | 2x |
| Eye Relief: | 17mm |
| Exit Pupil: | 4.1mm |
| Field of View w/ X105: | 85ft @ 1000yds |
| Field of View w/ X85: | 90ft @ 1000yds |
| Field of View w/ X75: | 98ft @ 1000yds |
| Prism Coating: | AL-HR |
| Lens Coating: | Flat-Light |
| Eye Cup Type: | Multi-Step |
| Frame / Body Material: | Aluminum |
| Weight: | 7oz |
Features of Brunton Epoch Binocular Scope Doubler - 2x:
- For Brunton X75, X85 and X105 Binoculars
- Attaches to binocular barrel
- Waterproof
- Nitrogen filled / fogproof
- Phase coated
Package Contents:
- Brunton Epoch Field Scope Doubler - 2x, for X75, X85 and X105 F-X2
Related Products to Brunton Epoch 2x Field Scope Magnifier
Brunton Epoch 2x Field Scope Magnifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Brunton Epoch 2X Field Scope for X75, X85 and X105 only F-X2 , MPN: F-X2 , UPC: 080078000669 , Code: BT-BA-F-X2