Tap Tap to Zoom
- Length:
- 6ft 10in
- Rod Action:
- Fast
- Power:
- Medium Light
- Number of Sections:
- 1 Piece
- Line Weight:
- 6 - 12 lbs
- Color:
- White/Red
- Guides:
- 7 + TIP
Code: 2O9-F3-TSR610-1137639
MPN: 1137639
UPC: 661120999539
Product Info for Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod
The BUBBA Tidal Rods are reliable, versatile, and built to last. From top to bottom, these rods were craftily designed by our in-house engineering team and influenced by captains and guides across the country. Backed by a five-year warranty, these graphite rods are constructed with stainless steel, corrosion-resistant guides to hold up to harsh elements and consistent use. The split reel seat optimizes sensitivity and the BUBBA grip provides all-day comfort. With a diverse offering of lengths and powers, BUBBA Tidal Rods are ready for your next inshore adventure.![]()
Specifications for Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod:
| Manufacturer: | Bubba Blade |
| Rod Type: | Spinning |
| Length: | 6ft 10in |
| Rod Action: | Fast |
| Power: | Medium Light |
| Number of Sections: | 1 Piece |
| Line Weight: | 6 - 12 lbs |
| Lure Weight: | 1/8 - 1/2 oz |
| Water Type: | Saltwater |
| Color: | White/Red |
| Guides: | 7 + TIP |
Features of Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod
- Corrosion Resistant Stainless Steel Guides
- Offset Snag-Free Hook Keeper
- Bubba Style Grip
- 24 Ton Toray Graphite Construction for perfomance in strength and sensitivity
- Skeletonized Split Reel Seat For Exposed Blank Contact
Package Contents:
- Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod Orderable Models
List of Orderable Models
- Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Single Pack, 6ft 10in, 1137639 , MPN: 1137639 , UPC: 661120999539 , Code: 2O9-F3-TSR610-1137639
Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Bubba Blade T6101MLF-S Tidal Spinning Rod, Standard 3 Pack, 6ft 10in, 1137639-Z , MPN: 1137639-Z , UPC: 661120652366 , Code: 2O9-F3-TSR610-1137639-Z