Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.3 in
- Overall Length:
- 12.17 in
- Blade Shape:
- Cleaver
- Blade Material:
- 5Cr15MoV
- Handle Material:
- Nylon
- Blade Finish:
- Titanium
- Handle Color:
- Blue/Gray
Code: RN-KN1-150HRH-0150BLSB-13281
MPN: 0150BLSB/13281
UPC: 33753162374
Product Info for Buck Knives 150 Hookset Cleaver Fixed Blade Knives
The 150 Hookset Cleaver is a fishing cleaver designed to aid you in all your saltwater excursions. Utilizing a glass-reinforced polypropylene with TPE rubber, this handle is crafted to provide you with an all-weather grip. The 6in blade for this fishing cleaver is crafted with titanium-coated 5Cr15MoV steel for superior corrosion resistance.![]()
Specifications for Buck Knives 150 Hookset Cleaver Fixed Blade Knives:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 6.3 in |
| Overall Length: | 12.17 in |
| Blade Shape: | Cleaver |
| Blade Material: | 5Cr15MoV |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Nylon |
| Blade Finish: | Titanium |
| Handle Color: | Blue/Gray |
| Blade Thickness: | 0.03 in |
| Weight: | 9.6 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Buck Knives 150 Hookset Cleaver Fixed Blade Knives
- Flexible 5Cr15MoV Titanium Coated Steel Blade
- Full Tang For Added Strength and Durability
- Rubberized All-Weather Grip Handle
- Injection Molded Plastic Sheath with Integral Belt Loop
Package Contents:
- Buck Knives 150 Hookset Cleaver Fixed Blade Knives
Buck Knives 150 Hookset Cleaver Fixed Blade Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- Buck Knives 150 Hookset Fixed Blade Knives, 6.35in, 5Cr15MoV Steel, Straight, Cleaver Shape, Blue/Gray Saltwater, Nylon Handle, 0150BLSB/13281 , MPN: 0150BLSB/13281 , UPC: 33753162374 , Code: RN-KN1-150HRH-0150BLSB-13281