Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.63 in
- Blade Material:
- 420HC
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Injection Molded
- Blade Finish:
- Trumbled
- Handle Color:
- Mossy Oak Orange Blaze Camo
- Color:
- Mossy Oak Orange Blaze Camo
Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS9
MPN: 0286CMS9B/3897
UPC: 033753114274
Product Info for Buck Knives - Bantam Bhw
The largest of the Bantam line of knives, the BHW features a mid-lockback design, ridges at the top for added grip and lanyard hole for easy attachment. Durable, lightweight and compact, these knvies are the perfect knife for a variety of tasks.The textured handle offers a firm and well-balanced grip. Bantams are available in a variety of handle patterns! Length 5 1/8" closed. made in specialized factories of USA and Imported Parts![]()
Specifications for Buck Knives - Bantam Bhw:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 3.63 in |
| Closed Length: | 5.125 in |
| Blade Material: | 420HC |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Injection Molded |
| Blade Finish: | Trumbled |
| Handle Color: | Mossy Oak Orange Blaze Camo |
| Weight: | 3.2 oz |
| Opening Method: | One-handed Opening |
| Color: | Mossy Oak Orange Blaze Camo |
Package Contents:
- Buck Knives - Bantam BHW
Buck Knives - Bantam Bhw Orderable Models
List of Orderable Models
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Mossy Oak Orange Blaze Camo Handle 0286CMS9 , MPN: 0286CMS9B/3897 , UPC: 033753114274 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS9
Buck Knives - Bantam Bhw Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, White Head Hunterz Handle 0286CMS11 , MPN: 0286CMS11 , UPC: 033753119699 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS11
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Reaper Black Handle 0286CMS13 , MPN: 0286CMS13 , UPC: 033753119736 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS13
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Orange Head Hunterz Handle 0286CMS12 , MPN: 0286CMS12 , UPC: 033753119712 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS12
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Copperhead Handle 0286CMS14 , MPN: 0286CMS14 , UPC: 033753119750 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS14
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Viper Handle 0286CMS15 , MPN: 0286CMS15 , UPC: 033753119774 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS15
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Lavender Head Hunterz Handle 0286CMS16 , MPN: 0286CMS16 , UPC: 033753119798 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS16
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, Mossy Oak Pink Blaze Camo Handle 0286CMS10 , MPN: 3670 , UPC: 033753111938 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS10
- Buck Knives Bantam BHW Folding Knife, RealTree Xtra Camo Handle 0286CMS18 , MPN: 0286CMS18 , UPC: 033753119811 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS18
- Buck Knives Bantam Bhw Clam - 0286BKS5764 , MPN: 0286BKS5764 , UPC: 033753057649 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286BKS5764
- Buck Knives Bantam Bhw, Camo Box - 0286CMS5961 , MPN: 5961 , UPC: 033753059612 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS5961
- Buck Knives Bantam Bhw, Camo Clam - 0286CMS5962 , MPN: 0286CMS5962 , UPC: 033753059629 , Code: RN-KN-BANTAMBHW-0286CMS5962