Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.25 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 420HC
- Included Accessories:
- Injection molded polypropylene sheath
- Handle Material:
- CNC Contoured Micarta
- Handle Color:
- Black, Brown
- Handle Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- Nylon
- Color:
- Brown/Black
Code: RN-KN1-SELK-11109
MPN: 0853BRSB/11109
UPC: 033753138294
Product Info for Buck Knives Buck Selkirk Small Fixed Blade
853BRS Small Selkirk. This small fixed blade knife provides a simplistic and lightweight tool for less demanding outdoor situations. Great for general use, the Small Selkirk makes a handy companion to our larger Selkirk for a quick access trail knife. Named after the rugged Selkirk Mountain range beginning in the Northern Panhandle of Idaho, the Small Selkirk features a stylish brown/black CNC contoured Micarta handle and 420HC stainless steel blade. Imported and includes Buck's Forever Warranty.![]()
Specifications for Buck Knives Buck Selkirk Small Fixed Blade:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 420HC |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Injection molded polypropylene sheath |
| Handle Material: | CNC Contoured Micarta |
| Handle Color: | Brown, Black |
| Handle Finish: | Satin |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 6.4 oz |
| Color: | Brown/Black |
Features of Buck Knives Buck Selkirk Small Fixed Blade:
- Blade: 4" drop point
- 420HC steel
- Overall length: 8 1/4"
- Handle material: Brown/black CNC contoured Micarta with steel bolsters
- Sheath: Injected molded nylon with removable and reversible belt loop
- made in specialized factories
Package Contents:
- Buck Knives Buck Selkirk Small Fixed Blade
Buck Knives Buck Selkirk Small Fixed Blade Orderable Models
List of Orderable Models
- Buck Knives Buck Selkirk Small Fixed Blade, 11109 , MPN: 0853BRSB/11109 , UPC: 033753138294 , Code: RN-KN1-SELK-11109