Tap Tap to Zoom
Come In & Grab 15% Off A Wide Variety Of Gear!!
- Blade Length:
- 4.13 in
- Overall Length:
- 8.75 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 420HC
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Handle Material:
- Brass
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Texturized Rubber
- Sheath Material:
- Nylon
- Package Type:
- Box
Code: RN-KN1-BK-0691BUCKZIPPER-0691BKG2607
MPN: 0691BKGB/2607
UPC: 033753026072
Product Info for Buck Knives Buck Zipper Fixed Knife
The Zipper, like its name suggests, is a gut hook knife that works just like a zipper. The combination of edge angle and hook length performs beautifully Features a fixed 4-1/8" drop point 420HC Stainless Steel gutting & skinning blade. Comes with texturized and rubberized handles with a brass butt and finger guards. Buck's designers consulted with outfitters and hunters to get the sharpened edge angles just right. Field tested and designed for the outdoorsman. Comes with a heavy duty Nylon sheath.![]()
Specifications for Buck Knives Buck Zipper Fixed Knife:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 4.13 in |
| Overall Length: | 8.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 420HC |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Handle Material: | Brass |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Texturized Rubber |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 6.6 oz |
| Package Type: | Box |
Features of Buck Knives Buck Zipper Fixed Knife:
- Includes Knife
- Box
- Sheath
- and Warranty Registration Card
- The Buck 691BK Zipper features a fixed 4-1/8" drop point 420HC Stainless Steel gutting & skinning blade
- The Zipper comes with texturized and ruberized handles with a brass butt and finger guards
Package Contents:
- Buck Knives - Buck Zipper/vanguard Nylon Sheath
Buck Knives Buck Zipper Fixed Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Buck Knives Buck Zipper Fixed Knife, Rubber, Box, 0691BKG2607 , MPN: 0691BKGB/2607 , UPC: 033753026072 , Code: RN-KN1-BK-0691BUCKZIPPER-0691BKG2607
Buck Knives Buck Zipper Fixed Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Buck Knives Buck Zipper Folding Knife, Rubber, Clam, 0691BKG1745 , MPN: 0691BKG1745 , UPC: 033753017452 , Code: RN-KN1-BK-0691BUCKZIPPER-0691BKG1745