Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 7.375 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- S35VN Steel
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- Versaflex
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black/Orange
- Handle Finish:
- Glass-Filled Nylon
- Sheath Material:
- Heavy Duty Polyester
Code: RN-KN1-PPROS-12753
MPN: 0658ORSB/12753
UPC: 033753156823
Product Info for Buck Knives 658 Pursuit Pro Small Drop Point Knife
The 658 Pursuit Pro Small hunting knife combines a highly visible, sure grip handle with Buck's high end S35VN steel. Buck's S35VN steel provides the same edge retention as S30V steel but its properties allow it to resharpen easier, making it a great choice for skinning multiple animals with the option of field sharpening when necessary. The 8" (20.3 cm) full tang design and comfortable, contoured handle provide a durable knife that reduces hand fatigue while working. This knife is carried with a heavy-duty nylon sheath with a belt loop. The fixed blade Pursuit knife covers all field needs from the beginner to serious hunter.![]()
Specifications for Buck Knives 658 Pursuit Pro Small Drop Point Knife:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 7.375 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | S35VN Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Hunting |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | Versaflex |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black/Orange |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Handle Finish: | Glass-Filled Nylon |
| Sheath Material: | Heavy Duty Polyester |
| Weight: | 3.3 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Buck Knives Pursuit Pro Small Knife
- S35VN. This martensitic stainless steel provides supreme edge retention with a combination of ductility, hardness, toughness, and corrosion resistance. For optimal performance, we harden to Rc 59-61.
- Drop Point. This blade is full bellied with a strong, thick point for heavier tasks. It can also be used as a general work knife. The top of the blade drops down toward the tip, which minimizes accidental puncturing while skinning. The drop point blade is strong and very versatile.
- Full Tang. The tang is the unsharpened portion of the blade that extends into the handle material. This knife features a full tang that runs the length of the handle giving the knife a continuous structure resulting in a strong, reliable knife, perfect for heavy duty task.
- Paul Bos Heat Treat. We are known for our blades. Buck Knives is a market leader in edge retention thanks to our steel selections and heat treat process pioneered by industry famous, Paul Bos, whose heat treating system has proven to be the best in the business. Each blade is put through a rigorous heat treat process and quality performance test. It is then tempered to the appropriate Rockwell Hardness through a heating, freezing, and reheating system. This gives you longer edge life, ease of resharpening, and a blade that will not fail you.
- Forever Warranty. We warranty each and every Buck knife to be free from defects in material and workmanship for the life of the knife, and we will repair or replace with a new knife, at our option, any Buck knife that is defective. Buck Knives does not warrant its products against normal wear, misuse, or product modifications. Buck Knives are not intended to be used as hammers, chisels, pry bars, or screwdrivers.
Package Contents:
- Buck Knives Pursuit Pro Small Knife
- Heavy-Duty Nylon Sheath with Belt Loop
Buck Knives 658 Pursuit Pro Small Drop Point Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Buck Knives 658 Pursuit Pro Small Knife, 3.75in S35VN Satin Drop Point, Versaflex Orange/Black Handle, 12753 , MPN: 0658ORSB/12753 , UPC: 033753156823 , Code: RN-KN1-PPROS-12753