Tap Tap to Zoom
Product Info for BulletSafe Level IV Standalone Ballistic Plate
BulletSafes NIJ-Certified Level IV Ballistic Plate provides the ultimate protection for anyone working in a dangerous profession. Is able to fit into most plate carriers, this ballistic plate can stop bullets from most high-velocity AR and AK calibers, including a single .30-06 armor-piercing round (multi-hit for non AP rounds). Composed of durable alumina-oxide, this ballistic plate protects 120in square inches of your most vital regions: heart, lungs and liver. Weighing a mere 7.5lbs, the BulletSafe Level IV Ballistic Plate has a shooters cut, permitting full upper-body range of motion, breathability and comfort for hardworking professionals.![]()
Specifications for BulletSafe Level IV Standalone Ballistic Plate:
| Manufacturer: | BulletSafe |
| Color: | Black |
| Length: | 12 in |
| Width: | 10 in |
| Fabric/Material: | Durable Alumina-Oxide w/Polyethylene Backing |
| Threat Level: | Level IV |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 7.5 lb |
| Thickness: | 1 in |
| Plate Dimension: | 10x12 |
Features of BulletSafe Level IV Standalone Ballistic Plate
- Stops bullets from most AR and AK calibers, including a single armor-piercing .30-06
- Protects against most stabs and slashes from edged blades
- Shooters-cut plate
- Made from durable alumina-oxide with polyethylene backing
- NIJ-Certified Level IV Protection
- Covers an area of 10in x 12in
Package Contents:
- BulletSafe Level IV Standalone Ballistic Plate
BulletSafe Level IV Standalone Ballistic Plate Orderable Models
List of Orderable Models
- BulletSafe Ballistic Plate, NIJ-Certified, Level IV, Standalone, Black, BS56006 , MPN: BS56006 , UPC: 812495029059 , Code: 4KN-BP-BLF74NF82-BS56006
- BulletSafe Ballistic Plate QTY 2 & BulletSafe Tactical Plate Carrier , MPN: BS56006-KIT1 , Code: 4KN-BP-BLF74NF82-BS56006-KIT1