Tap Tap to Zoom
Code: BR-PRD-300262-300262
MPN: 300262
UPC: 000381302625
The RT-3 Prismatic Red Dot Sights have a Picatinny mount so they’re ready to go on your AR or MSR platform. At only 8.8 ounces and 3.5 inches, the lightweight and small footprint leave plenty of room for adjustment. The 3x magnification combined with the 33.8mm objective lens diameter gives you a huge field of view!![]()
Burris has chosen their Ballistic 3X Reticle for this sight. It allows for fast target acquisition with the stadia lines and center horseshoe reticle. It also has fine aiming lines for elevation and windage adjustment, and precise shot placement at distance. The broken circle design with a center dot is proven for ultra-fast engagement at short distances. The center illumination is daylight-bright and won’t wash out in harsh light.
| Manufacturer: | Burris |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Objective Window Size: | 38 mm |
| Reticle: | Illuminated Ballistic |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 2.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 38.2 ft at 100 yds |
| Battery Type: | CR2032, Lithium |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 8.8 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Shell Length: | 3 1/2 in |
| Gun Rail: | Picatinny |